Založ si blog

Ukrajina – smiech cez slzy

V nedeľu sa na Ukrajine konalo 1 kolo prezidentských volieb v ktorých postúpil aj Petro Porošenko(17,8%). Tie posledné sa konali v máji 2014 po násilnom prevrate „Euromajdane“ a  po odstavení od moci proruského prezidenta Viktora Janukoviča. Nespokojní Ukrajinci bojovali hlavne proti korupcii a oligarchii. O dôvodoch a súvislostiach sa chystám napísať článok, takže o tom inokedy. No a najlepšie sa proti oligarchii bojuje tak, že si za prezidenta zvolíme jedného z najväčších oligarchov v krajine. Petra Porošenka. Porošenko je ukrajinským oligarchom s lukratívnou kariérou pri získavaní a budovaní majetku. Okrem iného vlastní cukrárenskú spoločnosť Roshen  a televíznu stanicu Kanal 5. Porošenko už za vlády prezidenta Juščenka v roku 2009 podporoval ukrajinské členstvo v NATO. V roku 2010  ako minister zahraničných vecí skončil. Následne v roku 2012 ho Viktor Janukovič vymenoval za ministra obchodu a hospodárskeho rozvoja, aby ho mohol po prevrate v roku 2014 nahradiť v prezidentskom paláci. Po nástupe do funkcie sľuboval národu, že predá svoju firmu Roshen a peniaze vloží do štátnej kasy. Čo sa samozrejme nestalo. Namiesto toho sa jeho ročný zisk v roku 2018 zdvojnásobil. Ďalšie zábavné vyhlásenie bolo, že prinavráti Krym, Donbas a Luhansk späť Ukrajine, keď vyhrá prezidentské voľby. Nepodarilo sa mu to za 5 rokov, ale možno má plán, že ich zasype čokoládovými cukríkmi.

Ďalším postupujúcim v prezidentských voľbách je komik, herec, politik Volodymyr Zelenskyj (30,4%), ktorý tiež aktívne vystupoval na majdane a finančne podporoval ukrajinskú stranu pri bojoch na Donbase a Luhansku. V roku 2018 založil politickú stranu Služobník ľudu. Na rozdiel o Porošenka má „triezvejší“ pohľad na situáciu okolo Krymu, kde sa vyjadril, že jeho navrátenie pod ukrajinskú kontrolu bude možné až po zmene režimu v Rusku. Do povedomia ľudí sa dostal vďaka seriálu Služobník ľudu, kde hrá prezidenta Ukrajiny a poukazuje na korupciu. Je vnímaný prevažne ako komik.

Majdan, ktorý mal zabezpečiť pro-západné a pro-európske smerovanie, nikam Ukrajinu a jej obyvateľov neposunul. Odniesol si to zmanipulovaný národ. Zadlženosť sa zdvojnásobila. Nezamestnanosť v posledných rokoch neklesá. Jej priemer sa stabilne pohybuje okolo 9%. Priemerná mzda sa mierne navyšuje a dnes je na úrovni približne 300 eur. Fašizmus je na vzostupe. Počet obyvateľov Ukrajiny dramaticky klesá. Kto má možnosť opúšťa krajinu.

Je pravdepodobné, že Zelensky druhé kolo volieb vyhrá a tak si Ukrajinci povedali, že keď už sme v p..eli, tak nech je aspoň sranda.

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Ako sa to robí I. časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka

03.02.2020

Ako sa to robí I.časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka, ktorý je po podaní tej svojej, stále vo funkcii. Krok č.1 – Zašlete abdikačný list na adresu kancelárie prezidentky a prídete do Prezidentského paláca. Krok č.2 – Podáte pani Prezidentke ruku a odchádzate z funkcie Krok č.3 – Poskytnete médiám [...]

Francúzsko polícia protesty

Protesty proti policajnému násiliu vyústili v Paríži do výtržností

28.11.2020 21:54

Zranenia utrpeli desiatky policajtov.

Migranti, polícia

V kamióne v Prešove sa ukrývali tínedžeri z Afganistanu

28.11.2020 20:51

Dvaja majú viac ako 19 rokov a jeden menej ako 17.

záplavy, povodne, Považská Bystrica

Pri záplavách na Sardínii zahynuli najmenej traja ľudia

28.11.2020 19:16

Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby.

Igor Matovič

Pred domom premiéra sa zišli stovky ľudí, polícia nezasiahla

28.11.2020 18:00

Dav sa krátko po 17. hodine rozišiel.