Založ si blog

A máme tu „Metlu na konšpiračné weby“

Skoro mi pri raňajkách zabehlo, keď som si na istom slovenskom portáli prečítal článok s názvom :

„Metla na konšpiračné weby?“

O čo ide? Slovenská firma vyvinula prvý facebookový chatbot, ktorý má na sociálnej sieti pomôcť odhaliť falošné správy. Upozorní vás, na dezinformačný zdroj, nálepkovanie, chýbajúceho autora a podobne. Okrem chatovacieho algoritmu dokáže Checkbot, pod vedením človeka aktívne vstupovať do diskusií. Poslaním chatbota bude vysvetľovať a nepriamo aj motivovať ľudí, aby si s ním začali konverzáciu, Pán Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti informuje: „Zameriame sa najmä na diskusie pod článkami z dezinformačných webov, kde sa šíria nezmysly a nenávisť,“

Ak sa osvedčí na Slovensku, prenesú ho aj do zahraničia

„Prvou voľbou je Česko, keďže databáza konšpirátorov pokrýva aj české dezinformačné weby,“hovorí Jančárik z agentúry, ktorá s touto myšliekou prišla.

Tak som sa preklikol, aj k peknému promo VIDEU , z ktorého pre veľký úspech vyberám :

Nálepkovanie : Nálepkovanie oponentov, je jedným z nástrojov, ktoré dezinformačné média často používajú, aby vzbudili pocit nebezpečenstva

Útok : Útočí článok na nejakú skupinu ľudí? Pozor toto sme tu už raz mali!  upozorňuje komentátor a zobrazí sa grafika Hitlera.

 

Tak a teraz pár poznámok. Alternatívne weby vznikli a majú veľkú čítanosť hlavne kvôli tomu, že niektoré média mainstreamu neboli schopné objektívne poskytovať informácie a často ich neuverejňovali, alebo uverejňovali len časť pravdy. Označovať všetky alternatívne média, ako „konšpiračné“ je práve to „nálepkovanie“, proti ktorému títo „jediní majitelia pravdy“ bojujú. Oni, ktorí vám hneď, bez váhania dajú nálepku fašista, xenofób, rasista len preto, že máte iný názor na migráciu alebo LGBI YFGCX agendu. Na základe čoho, bude dotyčná osoba sediaca za počítačom, riadiaca chatbot  a vstupujúca do vašej konverzácie, vedieť čo je pravda a čo nie ? Na základe čoho, bude presadzovať „svoju“ pravdu? Veľa alternatívnych médií robí kvalitnú žurnalistiku aj s uvádzaním zdrojov, ale držiteľom jedinej pravdy asi vadí, že to nie je AP alebo Reuters. Takže ich radšej hneď všetky označme, ako konšpiračné. To chcú bojovať aj proti objektivite? Osobne si myslím, že aj stránka konšpirátori.sk, za ktorou stoja tí istí ľudia, napojení na mainstreamove denníky, vytvorili portál konspiratori aj kvôli tomu, že im alternatívne média kvôli stúpajúcej návštevnosti začali odoberať inzerentov. Firmy presunuli veľkú časť svojich reklám a inzercie na tieto weby, čím, mainstreamovým portálom začali klesať zisky. Slogan na stránke konspiratori.sk : Ochráňte svoju značku, pred spojením so sporným obsahom … Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu. Takže žiadna cnosť, ale business.

Áno, je veľa portálov, kde sa uvádzajú nepresné, alebo zavádzajúce informácie. Je veľa portálov a komentov, ktoré ako uvádzajú aj tvorcovia chatbota, sú typu : SAVO lieči rakovinu. Ale, sme my ovce?. Nevieme si vytvoriť vlastný názor ? Nevieme sa po prečítaní informácii z viacerých zdrojov zorientovať? Potrebujeme niekoho, kto vstúpi do našej konverzácie a povie nám čo si máme myslieť? A ak bude niekto zdieľať extrémistický obsah? Veď na to predsa máme zákony a orgány činné v trestnom konaní.

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že je to ako za totality. Keď po krčmách sedeli nasadení agenti a počúvali protištátne reči chlapov pri pive , ktoré potom poctivo nahlasovali. No, máme rok 2019 a teraz sa asi začne používať chatbot . Nie je to náhodou, práve ten ich „Útok“ na skupinu ľudí s iným názorom, ktorý sme tu už raz mali? A že nejde len o SAVO, ale hlavne o kontrolu politických názorov si myslím aj kvôli zoznamu zainteresovaných, ktorí na tomto projekte pracovali :

aktivista a učiteľ Juraj Smatana, vývoj konzultovali a pripomienkovali novinár Filip Struhárik z Denníka N a odborník na dezinformačnú a extrémistickú scénu Daniel Milo z GLOBSEC Policy Institute. Financovaný bol z grantov Veľvyslanectva USA v SR, Nadácie ESET a Telekomu. Podporuje ho aj Nadácia otvorenej spoločnosti a veľvyslanectvá Kanady a Holandského kráľovstva.

Mimochodom GLOBSEC je platený z našich daní.

Zdajú sa vám uvedené mená a spoločnosti známe? Názor si urobte sami, ale pozor aby vás oň nepripravil, niekto na druhej strane.

 

Ešte by som rád týmto ľudom pripomenul Článok 26 Ústavy SR :

(1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.

 

(2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon.

 

(3) Cenzúra sa zakazuje.

 

(4) Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.

 

(5) Orgány verejnej moci majú povinnosť primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti v štátnom jazyku. Podmienky a spôsob vykonania ustanoví zákon.

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Ako sa to robí I. časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka

03.02.2020

Ako sa to robí I.časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka, ktorý je po podaní tej svojej, stále vo funkcii. Krok č.1 – Zašlete abdikačný list na adresu kancelárie prezidentky a prídete do Prezidentského paláca. Krok č.2 – Podáte pani Prezidentke ruku a odchádzate z funkcie Krok č.3 – Poskytnete médiám [...]

záplavy, povodne, Považská Bystrica

Pri záplavách na Sardínii zahynuli najmenej traja ľudia

28.11.2020 19:16

Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby.

Igor Matovič

Pred domom premiéra sa zišli stovky ľudí, polícia nezasiahla

28.11.2020 18:00

Dav sa krátko po 17. hodine rozišiel.

trieda, škola, učiteľ, žiaci, školstvo

Kedy sa otvoria školy? Matovič chce testy detí aj rodičov

28.11.2020 17:00

Premiér Igor Matovič podmienil návrat žiakov do lavíc pravidelným testovaním učiteľov, detí aj ich rodičov.

Dobytkár polícia

Ku koncu roka požiadalo o ukončenie služobného pomeru 962 policajtov

28.11.2020 16:41

V služobnom pomere je v súčasnosti vyše 22-tisíc policajtov. Obsadenosť sa pohybuje na úrovni 93 percent.