Založ si blog

Golanské výšiny

Nič sa nedeje len tak. Ani Trump nevydáva svoje tweety, len preto, že sa nudí v aute počas cesty na letisko.

Vo štvrtok ohlásil svoju podporu Izraelskej kontrole nad Golanskými výšinami a vyhlásil, aby Spojené štáty plne uznali suverenitu Izraela nad týmto územím.

Navyše ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov nedávno zmenilo status o stave Golanských výšin. V správe o situácii v oblasti ľudských práv v Izraeli ministerstvo opísalo túto oblasť ako „kontrolovaná Izraelom“. Ešte minulý rok bola označovaná ako „obsadená Izraelom“. Preto si myslím, že je to riadený proces a nie len predvolebná kampaň Izraelského premiéra Netanjahua.

 

Zdroj : pravda.sk

Táto oblasť má pre Izrael kvôli svojej polohe a rozsiahlym výhľadom, strategický vojenský význam a slúži ako „nárazníková zóna“. Na Golanských výšinách žije približne 50 000 obyvateľov, z čoho približne polovica sú židovský osadníci a druhú polovicu tvoria Drúzy, sýrskeho pôvodu. Toto Sýrske územie obsadil Izrael po víťazstve v júni 1967 v šesťdňovej vojne. V roku 1973 sa Sýria neúspešne pokúsila získať územie späť. V roku 1981 schválil Izrael zákon o pripojení Golanských výšin k Izraelu. Túto „anexiu“ neuznalo ani OSN a tohto roku vydalo prehlásenie, že  Izraelské rozhodnutie zaviesť správu nad týmto územím je neplatné z hľadiska medzinárodného práva.

A zase tá ropa :

Spoločnosť Afek Oil and Gas  dcérska spoločnosť americkej Genie Energy sídlom v New Jersey, v roku 2015 oznámila, že na Golanských výšinách objavila zásoby ropy v odhadovanom objeme viac ako 1 miliarda barelov. Izrael spotrebuje 270 000 barelov ropy za deň, pričom až tri štvrtiny z nich v tom čase dovážal z poloautonómnej kurdskej oblasti Iraku. Toto nálezisko „čierneho zlata“ by tak zabezpečilo Izraelu samostatnosť na roky dopredu.

A nielen to, je to zdroj 15% celkovej spotreby vody a tá  ma v tomto regióne „cenu zlata“.

Pre pripomenutie, Trump dosiahol aj premiestnenie ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema v roku 2018, za výdatných protestov hlavne medzi Palestínčanmi. Na Valnom zhromaždení OSN odsúdilo tento zámer až 128 štátov vrátane EÚ. Okrem Rumunska. Dá sa predpokladať, že uznanie zvrchovanosti Izraela nad Golanskými výšinami, by určite nepomohlo zastabilizovať situáciu v tomto regióne.

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Ako sa to robí I. časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka

03.02.2020

Ako sa to robí I.časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka, ktorý je po podaní tej svojej, stále vo funkcii. Krok č.1 – Zašlete abdikačný list na adresu kancelárie prezidentky a prídete do Prezidentského paláca. Krok č.2 – Podáte pani Prezidentke ruku a odchádzate z funkcie Krok č.3 – Poskytnete médiám [...]

Migranti, polícia

V kamióne v Prešove sa ukrývali tínedžeri z Afganistanu

28.11.2020 20:51

Dvaja majú viac ako 19 rokov a jeden menej ako 17.

záplavy, povodne, Považská Bystrica

Pri záplavách na Sardínii zahynuli najmenej traja ľudia

28.11.2020 19:16

Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby.

Igor Matovič

Pred domom premiéra sa zišli stovky ľudí, polícia nezasiahla

28.11.2020 18:00

Dav sa krátko po 17. hodine rozišiel.

trieda, škola, učiteľ, žiaci, školstvo

Kedy sa otvoria školy? Matovič chce testy detí aj rodičov

28.11.2020 17:00

Premiér Igor Matovič podmienil návrat žiakov do lavíc pravidelným testovaním učiteľov, detí aj ich rodičov.