Založ si blog

Golanské výšiny

Nič sa nedeje len tak. Ani Trump nevydáva svoje tweety, len preto, že sa nudí v aute počas cesty na letisko.

Vo štvrtok ohlásil svoju podporu Izraelskej kontrole nad Golanskými výšinami a vyhlásil, aby Spojené štáty plne uznali suverenitu Izraela nad týmto územím.

Navyše ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov nedávno zmenilo status o stave Golanských výšin. V správe o situácii v oblasti ľudských práv v Izraeli ministerstvo opísalo túto oblasť ako „kontrolovaná Izraelom“. Ešte minulý rok bola označovaná ako „obsadená Izraelom“. Preto si myslím, že je to riadený proces a nie len predvolebná kampaň Izraelského premiéra Netanjahua.

 

Zdroj : pravda.sk

Táto oblasť má pre Izrael kvôli svojej polohe a rozsiahlym výhľadom, strategický vojenský význam a slúži ako „nárazníková zóna“. Na Golanských výšinách žije približne 50 000 obyvateľov, z čoho približne polovica sú židovský osadníci a druhú polovicu tvoria Drúzy, sýrskeho pôvodu. Toto Sýrske územie obsadil Izrael po víťazstve v júni 1967 v šesťdňovej vojne. V roku 1973 sa Sýria neúspešne pokúsila získať územie späť. V roku 1981 schválil Izrael zákon o pripojení Golanských výšin k Izraelu. Túto „anexiu“ neuznalo ani OSN a tohto roku vydalo prehlásenie, že  Izraelské rozhodnutie zaviesť správu nad týmto územím je neplatné z hľadiska medzinárodného práva.

A zase tá ropa :

Spoločnosť Afek Oil and Gas  dcérska spoločnosť americkej Genie Energy sídlom v New Jersey, v roku 2015 oznámila, že na Golanských výšinách objavila zásoby ropy v odhadovanom objeme viac ako 1 miliarda barelov. Izrael spotrebuje 270 000 barelov ropy za deň, pričom až tri štvrtiny z nich v tom čase dovážal z poloautonómnej kurdskej oblasti Iraku. Toto nálezisko „čierneho zlata“ by tak zabezpečilo Izraelu samostatnosť na roky dopredu.

A nielen to, je to zdroj 15% celkovej spotreby vody a tá  ma v tomto regióne „cenu zlata“.

Pre pripomenutie, Trump dosiahol aj premiestnenie ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema v roku 2018, za výdatných protestov hlavne medzi Palestínčanmi. Na Valnom zhromaždení OSN odsúdilo tento zámer až 128 štátov vrátane EÚ. Okrem Rumunska. Dá sa predpokladať, že uznanie zvrchovanosti Izraela nad Golanskými výšinami, by určite nepomohlo zastabilizovať situáciu v tomto regióne.

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Garisenda

Nakláňa sa už vyše 900 rokov. V Bologni zabezpečili okolie šikmej veže pre obavy z kolapsu

02.12.2023 22:36

Garisenda je nižšia z Dvoch veží v Bologni. Je vysoká 48 metrov, zatiaľ čo susedná veža Asinelli má 97 metrov.

korea

KĽDR by zasahovanie USA do činnosti jej satelitu považovala za vyhlásenie vojny

02.12.2023 22:14

Pchjongjang je pripravený označiť americké špionážne družice za primárny cieľ ničenia.

zelenska, zelenskyj

Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta: Mali by sme si nájsť niečo nové

02.12.2023 21:40

Naša rodina bude zase spolu. Pôjdeme niekam na dovolenku, a bude dlhá - celý mesiac, povedal ukrajinská prvá dáma.

moskva

Ruská polícia vykonala razie v moskovských gejkluboch, vraj hľadala drogy

02.12.2023 20:46

Polícia vykonala razie na základe "výnosu o extrémizme".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 170990x
Priemerná čítanosť článkov: 3977x

Autor blogu