Založ si blog

O interview s pani Lajčákovou

Dlho som váhal, či tento článok pustiť, alebo nie. Mal som ho napísaný už dlhší čas, tak prečo práce dnes? Vzhľadom na to, že tu prebieha debata o vojenských základniach na našom území a navyše, máme 20. výročie protiprávneho bombardovania Srbska a Čiernej Hory vojskami NATO, mám pocit, že to spolu, tak nejako súvisí.

Poďme na to :

Náhodou som narazil na článok, kde manželka Slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, poskytla rozhovor o tom, aké to bolo počas ich pobytu v New Yorku. Lajčák bol v tom čase Prezident Valného zhromaždenia OSN. Redaktorka sa pani Lajčákovej spýtala, či si myslí, že svetový mier je v záujme tých, ktorí riadia svet. Manželka slovenského ministra zahraničia na to odpovedala:

Miro mal v tíme poradcu Jeffreyho Sachsa, špičkového ekonóma, myslím, že bol na zozname 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Mal strhujúcu prednášku, kde hovoril, že 2200 ľudí na svete vlastní majetok, ktorého časť by stačila na vyriešenie hladu v Afrike. Môj manžel sa stretol s vysoko postavenými a bohatými ľuďmi, ktorí ho seriózne žiadali, nech im vysvetlí, prečo podľa neho nie je vojna dobrá. Vojna predsa točí ekonomiku, prináša nové pracovné miesta … A to je pre mňa neuveriteľné.

No, vo svetle dnešných udalostí a cirkusu okolo zmluvy s USA, to asi vysvetlili oni Lajčakovi. Ale chcel som o inom. Pani Lajčáková potvrdila to, čo väčšina z nás už dávno tuší a možno vie. A to, že existujú veľmi vplyvné skupiny, ktoré presadzujú vojenskú agresiu za účelom zisku. Dokážu ovplyvňovať rozhodnutia vlád a štátov, skrz prisluhovačov, ktorí buď z naivity, kvôli výhodám alebo dokonca z presvedčenia, ochotne realizujú ich zámer. Riadia sa myšlienkou, že vojna je motorom ekonomiky. Ak je to pravda, tak zabudnite na keci o ľudských právach, demokracii a podobných cnostných argumentoch, o ktorých nás presviedčajú média pred intervenciou v Iraku, Líbyi, Afganistane, Sýrii či Srbsku. A tak sa zamýšľam nad tým, ako veľmi musí byť človek psychicky narušený, aby niečo také schvaľoval a plánoval. Akú mentálnu poruchu PACIENT asi musí mať, keď to berie, ako hru pri pití pohárika niekde na terase svojho domu v New Yorku , alebo ak nemám byť naivný tak aj v Moskve, Caracase, Ankare, pri fajčení hašiša v Kábule a neviem kde inde. Keď vraždenie sa podľa neho, rovná zisku v $. Vo vojne nezomierajú len vojaci, ale aj civilisti. Vražda je vražda, či bola spáchaná Glockom 9mm alebo F16, MiGom, dronom….Vražda je vražda. Keci o humanitárnom bombardovaní sa mi v týchto súvislostiach zdajú, ako seno pre koňa. Že nie, tak ešte raz : „Vojna predsa točí ekonomiku, prináša nové pracovné miesta“

Tu je pár čísel : podľa štatistického amerického portálu, zomrie ročne pri konfliktoch vo svete priemerne 75 000 ľudí. Je to smutné číslo, bez akejkoľvek irónie.

Tak tu je ďalšie číslo, podľa tohto istého portálu a UNICEF : na následky nedostatku pitnej vody umrie ročne priemerne 780 000 ľudí. Že miešam jablká s hruškami? Ja nie, začal s tým Jeffrey Sachs na svojej prednáške. Ale ku pánu Sachsovi niekedy inokedy.

A tak sa dostávame do začarovaného kruhu. Severná Kórea zbrojí, lebo keby Kim nemal jadrové zbrane skončil by ako Kaddáfi. Rusi zbroja, lebo na NATO, NATO zbrojí lebo Rusko. Čína zbrojí lebo NATO, Rusko, Japonsko. Južná Kórea zbrojí, lebo Sever. India zbrojí lebo Pakistan.Gréci zbroja, lebo Turci. Izrael zbrojí, lebo celý arabský svet. Saudi zbroja, lebo na to majú. A PACIENT sa smeje a smeje.

 

Graf : Nárast celosvetových výdavkov na zbrojenie do roku 2016. V posledných rokoch nárast pokračuje. Napríklad USA navýšili vojenské výdavky zo 660 mld. na 717 mld. v tomto roku

Zdroj : sipri

 

Graf : štáty s najväčšími výdavkami na zbrojenie

 

 

Zdroj : forbes, statista

 

Musíme mať aj my obranyschopný štát? Súhlasím musíme. Len sa tak pýtam , kde sa podela naša obranyschopnosť za posledných 20-30 rokov, keď teraz dokážeme s našou armádou ustrážiť maximálne hraničný prechod v Ubli?  Neodzbrojili nás tí istí, ktorí sa nás teraz snažia vyzbrojiť? A keď náhodou nemáte peniaze, tak my vám radi požičiame. A na to aby sme obhájili tie miliardové výdavky, ktoré idú s tvojich daní drahý občan, si vytvoríme nepriateľa. A skrz nami platené média budeme strašiť ľudí. Že, to nie je pravda! Veď Rusko nás chce napadnúť!  Skúste sa trochu zamyslieť. Európska únia je najväčším obchodným partnerom Ruska. Až 54,5% celkového exportu smeruje do krajín EÚ. Ak by ste vy podnikali a mali v Bratislave najväčšieho partnera, ktorý odoberá tovar a robí vám 54,5 % zisku, išli by ste mu z Popradu do Bratislavy nakopať zadok? Už by od vás nekúpil ani šrubku. Ďalší príklad: Pamätáte sa ako v roku 2009 krachovalo Grécko ? Ako sa borilo s obrovským dlhom? Hrozil krach a takmer všetky štáty EÚ sa v roku 2012-2015 skladali na Euroval, aby grécky dôchodcovia mali čo jesť. Tak si pozrite nasledujúci graf, kam išli aj vaše peniaze zo záchrany Grécka, po tom, ako sa im v roku 2014 trochu „polepšilo“. V súčasnosti sú výdavky Grécka na zbrojenie 5 miliárd USD ročne:

 

Graf : Vojenské výdavky Grécka

 

Zdroj : tradingeconomics.com, sipri

A musíme zbrojiť čoraz viac, aby sme sa cítili bezpečne. Blbosť. Spýtajte sa samých seba či sa cítite bezpečnejšie ako pred 10 rokmi. Bezpečnosť sa dosahuje diplomaciou a dialógom.  Nie som naivný a súhlasím, že štát má mať funkčnú armádu. Súhlasím aj s tým, že rovnováha medzi mocnosťami musí byť. Musíme všetci zbrojiť? Ok, musíme. Ale vzhľadom na „vojnu ako hnací motor ekonomiky“ sa pýtam, kde a kedy sa to skončí ?

Všetkým čitateľom, blogerkám, blogerom aj redakcii. .. .

20.12.2019

..... prajem krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších, veľa pohody a pekných chvíľ. V novom roku Vám želám veľa inšpirácií, nápadov a veľa dobrých článkov. Ale hlavne viac »

Schizofrénia strany Smer-Istanbulský dohovor

29.11.2019

Národná rada SR dňa 28.11.2019 : Národná rada Slovenskej republiky nesúhlasí s tým, aby bola Slovenská republika prostredníctvom rozhodnutí a opatrení viazaná Istanbulským dohovorom. Toto viac »

50 dňové moratórium alebo keď prídete o zrak, zlepší sa vám sluch

28.11.2019

Poslanci /Smer-SD, SNS, ĽSNS / 80 hlasmi prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a schválili 50-dňové moratórium na predvolebné prieskumy. V praxi to znamená, že prieskumy od 10. januára viac »

mníchov, streľba

Pri streľbe v nemeckom Rot am See zahynulo niekoľko ľudí

24.01.2020 14:34

Polícia zadržala jedného podozrivého.

Milan Lučanský

Prvým krokom v boji proti korupcii bola nezávislá voľba šéfa policajného zboru, vyhlásil Lučanský

24.01.2020 14:29

Podotkol, že sa posilnilo aj vyšetrovanie tohto druhu trestnej činnosti v každom regióne.

Texas, továreň, výbuch

Mestom Houston v Texase otriasol silný výbuch

24.01.2020 14:10

Výbuch bol natoľko silný, že spôsobil rozsiahle škody na domoch a garážach v okolí.

László Sólymos, demisia

Premiér a Béla Bugár sa zhodli, kto povedie ministerstvo životného prostredia, meno však nepovedali

24.01.2020 13:57

Vedenie rezortu by mohol prevziať súčasný minister dopravy Árpád Érsek či minister spravodlivosti Gábor Gál.

modrydrak

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 90525x
Priemerná čítanosť článkov: 2382x

Autor blogu

Kategórie