Založ si blog

O interview s pani Lajčákovou

Dlho som váhal, či tento článok pustiť, alebo nie. Mal som ho napísaný už dlhší čas, tak prečo práce dnes? Vzhľadom na to, že tu prebieha debata o vojenských základniach na našom území a navyše, máme 20. výročie protiprávneho bombardovania Srbska a Čiernej Hory vojskami NATO, mám pocit, že to spolu, tak nejako súvisí.

Poďme na to :

Náhodou som narazil na článok, kde manželka Slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, poskytla rozhovor o tom, aké to bolo počas ich pobytu v New Yorku. Lajčák bol v tom čase Prezident Valného zhromaždenia OSN. Redaktorka sa pani Lajčákovej spýtala, či si myslí, že svetový mier je v záujme tých, ktorí riadia svet. Manželka slovenského ministra zahraničia na to odpovedala:

Miro mal v tíme poradcu Jeffreyho Sachsa, špičkového ekonóma, myslím, že bol na zozname 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Mal strhujúcu prednášku, kde hovoril, že 2200 ľudí na svete vlastní majetok, ktorého časť by stačila na vyriešenie hladu v Afrike. Môj manžel sa stretol s vysoko postavenými a bohatými ľuďmi, ktorí ho seriózne žiadali, nech im vysvetlí, prečo podľa neho nie je vojna dobrá. Vojna predsa točí ekonomiku, prináša nové pracovné miesta … A to je pre mňa neuveriteľné.

No, vo svetle dnešných udalostí a cirkusu okolo zmluvy s USA, to asi vysvetlili oni Lajčakovi. Ale chcel som o inom. Pani Lajčáková potvrdila to, čo väčšina z nás už dávno tuší a možno vie. A to, že existujú veľmi vplyvné skupiny, ktoré presadzujú vojenskú agresiu za účelom zisku. Dokážu ovplyvňovať rozhodnutia vlád a štátov, skrz prisluhovačov, ktorí buď z naivity, kvôli výhodám alebo dokonca z presvedčenia, ochotne realizujú ich zámer. Riadia sa myšlienkou, že vojna je motorom ekonomiky. Ak je to pravda, tak zabudnite na keci o ľudských právach, demokracii a podobných cnostných argumentoch, o ktorých nás presviedčajú média pred intervenciou v Iraku, Líbyi, Afganistane, Sýrii či Srbsku. A tak sa zamýšľam nad tým, ako veľmi musí byť človek psychicky narušený, aby niečo také schvaľoval a plánoval. Akú mentálnu poruchu PACIENT asi musí mať, keď to berie, ako hru pri pití pohárika niekde na terase svojho domu v New Yorku , alebo ak nemám byť naivný tak aj v Moskve, Caracase, Ankare, pri fajčení hašiša v Kábule a neviem kde inde. Keď vraždenie sa podľa neho, rovná zisku v $. Vo vojne nezomierajú len vojaci, ale aj civilisti. Vražda je vražda, či bola spáchaná Glockom 9mm alebo F16, MiGom, dronom….Vražda je vražda. Keci o humanitárnom bombardovaní sa mi v týchto súvislostiach zdajú, ako seno pre koňa. Že nie, tak ešte raz : „Vojna predsa točí ekonomiku, prináša nové pracovné miesta“

Tu je pár čísel : podľa štatistického amerického portálu, zomrie ročne pri konfliktoch vo svete priemerne 75 000 ľudí. Je to smutné číslo, bez akejkoľvek irónie.

Tak tu je ďalšie číslo, podľa tohto istého portálu a UNICEF : na následky nedostatku pitnej vody umrie ročne priemerne 780 000 ľudí. Že miešam jablká s hruškami? Ja nie, začal s tým Jeffrey Sachs na svojej prednáške. Ale ku pánu Sachsovi niekedy inokedy.

A tak sa dostávame do začarovaného kruhu. Severná Kórea zbrojí, lebo keby Kim nemal jadrové zbrane skončil by ako Kaddáfi. Rusi zbroja, lebo na NATO, NATO zbrojí lebo Rusko. Čína zbrojí lebo NATO, Rusko, Japonsko. Južná Kórea zbrojí, lebo Sever. India zbrojí lebo Pakistan.Gréci zbroja, lebo Turci. Izrael zbrojí, lebo celý arabský svet. Saudi zbroja, lebo na to majú. A PACIENT sa smeje a smeje.

 

Graf : Nárast celosvetových výdavkov na zbrojenie do roku 2016. V posledných rokoch nárast pokračuje. Napríklad USA navýšili vojenské výdavky zo 660 mld. na 717 mld. v tomto roku

Zdroj : sipri

 

Graf : štáty s najväčšími výdavkami na zbrojenie

 

 

Zdroj : forbes, statista

 

Musíme mať aj my obranyschopný štát? Súhlasím musíme. Len sa tak pýtam , kde sa podela naša obranyschopnosť za posledných 20-30 rokov, keď teraz dokážeme s našou armádou ustrážiť maximálne hraničný prechod v Ubli?  Neodzbrojili nás tí istí, ktorí sa nás teraz snažia vyzbrojiť? A keď náhodou nemáte peniaze, tak my vám radi požičiame. A na to aby sme obhájili tie miliardové výdavky, ktoré idú s tvojich daní drahý občan, si vytvoríme nepriateľa. A skrz nami platené média budeme strašiť ľudí. Že, to nie je pravda! Veď Rusko nás chce napadnúť!  Skúste sa trochu zamyslieť. Európska únia je najväčším obchodným partnerom Ruska. Až 54,5% celkového exportu smeruje do krajín EÚ. Ak by ste vy podnikali a mali v Bratislave najväčšieho partnera, ktorý odoberá tovar a robí vám 54,5 % zisku, išli by ste mu z Popradu do Bratislavy nakopať zadok? Už by od vás nekúpil ani šrubku. Ďalší príklad: Pamätáte sa ako v roku 2009 krachovalo Grécko ? Ako sa borilo s obrovským dlhom? Hrozil krach a takmer všetky štáty EÚ sa v roku 2012-2015 skladali na Euroval, aby grécky dôchodcovia mali čo jesť. Tak si pozrite nasledujúci graf, kam išli aj vaše peniaze zo záchrany Grécka, po tom, ako sa im v roku 2014 trochu „polepšilo“. V súčasnosti sú výdavky Grécka na zbrojenie 5 miliárd USD ročne:

 

Graf : Vojenské výdavky Grécka

 

Zdroj : tradingeconomics.com, sipri

A musíme zbrojiť čoraz viac, aby sme sa cítili bezpečne. Blbosť. Spýtajte sa samých seba či sa cítite bezpečnejšie ako pred 10 rokmi. Bezpečnosť sa dosahuje diplomaciou a dialógom.  Nie som naivný a súhlasím, že štát má mať funkčnú armádu. Súhlasím aj s tým, že rovnováha medzi mocnosťami musí byť. Musíme všetci zbrojiť? Ok, musíme. Ale vzhľadom na „vojnu ako hnací motor ekonomiky“ sa pýtam, kde a kedy sa to skončí ?

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Nina-Khrushcheva-1

Chruščovová: Kovbojský štýl na šéfa Kremľa neplatí

16.06.2021 23:56

„Keď máte Putina za stolom, tak je to vždy lepšie, než keď vás pri každom kroku omína - ako hnisajúci tŕň v päte,“ hovorí pre Pravdu na profesorka newyorskej univerzity New School Nina Chruščovová.

Liptovská Lúžna, medveď

Šelma muža asi nepočula. Medvede sa v okolí dediny premávajú bežne

16.06.2021 22:25

V malebnej obci Liptovská Lúžna natrafili na šelmu už mnohí, no až keď medveď zabil muža, prepadol ich skutočný strach.

Petržalka / Bytovka / Panelák / Hasiči / Požiar /

V bratislavskej Petržalke zomrelo po páde z 11. poschodia dieťa

16.06.2021 20:25

V tejto súvislosti začal vyšetrovateľ piateho bratislavského okresu trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

globsec korčok

Ministri zahraničných vecí V4 hovorili na Globsecu o pandémii a budúcnosti EÚ

16.06.2021 19:24

Ivan Korčok konštatoval, že jednotlivé členské krajiny neboli na koronakrízu pripravené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 138169x
Priemerná čítanosť článkov: 3213x

Autor blogu