Založ si blog

Krátka správa z Bruselu 28. 3. 2019 – FRONTEX

Hraničná a pobrežná stráž EÚ: do roku 2027 sa navýši počet príslušníkov pohraničnej a pobrežnej stráže na 10 000

 

Vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady sa vo štvrtok dohodli na nových opatreniach na posilnenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže na zabezpečenie hraníc EÚ.

Cieľom predbežne dohodnutých zmien Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) je napraviť súčasné nedostatky a lepšie reagovať na súčasné potreby v oblasti bezpečnosti a migrácie.

Do roku 2027 má byť zriadený nový stály zbor s 10 000 zamestnancami

 

Graf : Počet imigrantov, ktorí nelegálne prekročili hranice EÚ

 

Zdroj : FRONTEX

 

Frontex bude vykonávať úlohy kontroly hraníc a návratu migrantov do krajiny púvodu, ako aj bojovať proti cezhraničnej trestnej činnosti.

Agentúra by mohla podporovať postupy návratu v členských štátoch, napríklad prostredníctvom identifikácie neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov z krajín mimo EÚ a pomoci vnútroštátnym orgánom pri získavaní cestovných dokladov. Nové pravidlá by tiež posilnili spoluprácu s Azylovou agentúrou EÚ.

Vyjednávači EP a Rady sa zhodli na tom, že je potrebné posilniť spoluprácu s nečlenskými krajinami EÚ.

Spravodajkyňa Roberta Metsola povedala: „ Bude to znamenať navýšenie počtu príslušníkov hraničnej a pobrežnej stráže na 10 000; efektívnejšie vracanie migrantov; viac nástrojov na boj proti kriminalite a bude slúžiť na zmiernenie obáv týkajúcich sa bezpečnosti a kriminality a pomoci v našej stratégii v oblasti migrácie. Európski občania sa na nás obracali, aby sme to dosiahli čo najrýchlejšie. Nám sa to podarilo v rekordnom čase. Toto je pre Európu víťazstvo.

Ďalšie kroky

Dohodnuté znenie teraz musí formálne schváliť Výbor pre občianske slobody, Parlament ako celok a Rada pred nadobudnutím účinnosti.

 

 

Poznámka : Agentúra FRONTEX bola zriadená v roku 2004 s cieľom zlepšiť integrované riadenie vonkajších hraníc.  Počas migračnej krízy slúžila skôr, ako prepravná spoločnosť pre migrantov do krajín EÚ. Ostáva len dúfať, že úradníci v Bruseli naozaj pochopili, že občania EÚ sa obávajú o svoju bezpečnosť a FRONTEX bude naozaj plniť tie úlohy, ktoré tu boli deklarované.

 

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

ukrajina

Po územiach deti a ich budúcnosť. Rusko posiela na Ukrajinu svojich učiteľov

26.06.2022 09:38

Rusi sa tiež snažia školy na ovládnutých ukrajinských územiach prinútiť, aby prešli na ruské osnovy.

včely na Štrbskom plese

Hotelovým včielkam na Štrbskom Plese sa darí

26.06.2022 09:20

Ich produkt ponúkajú priamo hosťom v hoteli.

Joe Biden, Nemecko, Markus Söder

Zakázať, zastropovať ceny. Lídri G7 budú hovoriť o ruskom zlate a rope

26.06.2022 07:00, aktualizované: 09:07

Štáty skupiny G7 majú na programe stretnutia nielen otázku Ruska, ale aj debatu o mocenských ambíciách Číny či klíme.

kyjev, bombardovanie

ONLINE: V Kyjeve sa ozvali výbuchy, bude hlavné mesto opäť cieľom?

26.06.2022 06:45, aktualizované: 09:16

V hlavom meste Ukrajiny opäť zaznamenali výbuchy. Ak Rusko ovládne Donbas, pohne sa ďalej? Podľa Zelenského si Ukrajina všetky dobyté územia vezme späť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 151851x
Priemerná čítanosť článkov: 3531x

Autor blogu