Založ si blog

USA žiadajú zaplatiť 150% výdavkov za ich základne verzus 105 miliónov USD „zadarmo“

Slovenským mainstreamom nejako neprebehla správa o tom, že americká administratíva pracuje na návrhu požiadaviek, aby krajiny, ktoré hostia amerických vojakov, platili výdaje za údržbu týchto základní vo výške 150%! Tento návrh má pracovný názov „cost plus 50“ –  „výdavky plus 50“. S touto informáciou prišli všetky väčšie zahraničné média, ako „sí-en-en, blumbeg a pod.“ Týka sa to prevažne krajín ako Nemecko, Južná Kórea, Japonsko a ostatných krajín, ktoré majú na svojom území americké jednotky. V Kosove môžu kôli základni Bondsteel rovno vypnúť svetlá a pochovať štátnu kasu. Napríklad Nemecko do dnešného dňa vyplatilo 28% z 1 miliardy, čo je ročná suma za údržbu vojenských základní. Takže pokiaľ Nemecko dnes platí 1 miliardu ročne, jeho výdavky by po uvedení týchto požiadaviek raketovo narástli.

Túto informáciu dávam do kontextu s tým, že dnes zažívame slovné prestrelky našich „hláv pomazaných“ o tom či mali prijať 105 miliónov USD od USA na rekonštrukciu letísk, alebo nemali. Žasnem nad vyjadreniami všetkých „tieňových ministrov obrany“, že „ako sme si mohli dovoliť neprijať 105 miliónov zadarmo!“

Tak sa skúsme na chvíľu zamyslieť a predstaviť si, že na Ministerstve obrany nesedia len „diletanti a čorkári“, ale odborníci, ktorí pracujú s úplne inými informáciami ako je info o „výdavky plus 50“ a že ministerstvo obrany disponuje informáciami Vojenského spravodajstva, ktoré vyhodnocujú vyškolení analytici. Citujem stanovisko MO SR k tejto veci : „Rezort obrany považuje za ohrozenie, respektíve obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok na pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby desať rokov od nadobudnutia jej platnosti, s ročnou výpovednou dobou,“ ozrejmila Capáková.

Ak odmietnutie týchto peňazí nebolo len precitnutie predsedu SNS pána Danka, že si zrazu spomenul, čo znamená slovo „národná“ v názve svojej strany, tak si kladiem niekoľko otázok prečo ?

Prečo sme neprijali ponúknuté peniaze? Naozaj to MO SR vyhodnotilo ako zásah do suverenity štátu? Lebo „výdavky plus 50“?

Prečo ich USA ponúka až po 3 rokoch, keď bol tento program zavedený ešte v roku 2016 počas éry prezidenta Obamu? Na čo čakali do roku 2019?

Nepoznám časové súvislosti, ale zdá sa mi prinajmenšom zvláštne, že túto „pomoc“ poskytli len pár týždňov po tom čo v Januári, Francúzsko a Nemecko podpísali zmluvu o spolupráci, ktorá nadväzuje na Elyzejskú zmluvu a hovorí aj o posilnení spolupráce v oblasti obrany a bezpečnostnej politiky a o zladení pravidiel pre vývoz vojenského materiálu. Mimo to, bude Francúzsko a Nemecko spolupracovať na vývoji európskeho bojového lietadla budúcnosti. Po slovensky – hovoria asi toto : budeme samostatní a budeme vyrábať, nakupovať a predávať našu vojenskú techniku.

Ak by som točil miliardy na predaji americkej vojenskej techniky, tak by sa mi takáto informácia vôbec nepáčila. A urobil by som všetko preto, aby som si ostatné krajiny „zaviazal“. Kľudne by som investoval jednu miliardu do lojálnosti týchto krajín, aby v prípade hlasovania o vzniku európskej armády nehlasovali za.

Keď berieme do úvahy všetky krajiny, prevažne bývalého východného bloku, ktorým to bolo ponúknuté, tak sa bavíme približne o tej 1 miliarde USD.

Takže kto a prečo vám dá 105 mega len tak ?

Takže, kto dá 1 miliardu, len preto, že má rád bryndzové halušky, maďarský guláš alebo poľský žurek?

Určite nie taký tvrdý vyjednávač akým je USA. Keď dokázali napríklad vyjednať predaj 14 kusov stíhačiek F16, ktoré sú podstatne drahšie ako švédske stíhačky Gripen. A to ani nechcem vedieť aké vyjednávacie taktiky boli použité.

Takže preto si myslím, že 105 miliónov USD nie je „zadarmo“.

 

Ako sa to robí I. časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka

03.02.2020

Ako sa to robí I.časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka, ktorý je po podaní tej svojej, stále vo funkcii. Krok č.1 - Zašlete abdikačný list na adresu kancelárie viac »

KDH pod hHlinou

25.01.2020

KDH som vnímal ako „neutrálnu“ stranu. Keď už človek naozaj nevedel koho voliť, tak to hodil im. Vyzerá to tak, že sa to v poslednom období zmenilo. Toto je jednoduchá ukážka komunikácie viac »

Všetkým čitateľom, blogerkám, blogerom aj redakcii. .. .

20.12.2019

..... prajem krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších, veľa pohody a pekných chvíľ. V novom roku Vám želám veľa inšpirácií, nápadov a veľa dobrých článkov. Ale hlavne viac »

voľby 2020 hlasovací preukaz

Politickí lídri vyzvali v predvolebnej diskusii na účasť vo voľbách

25.02.2020 23:11

Lídri sa v diskusii venovali aj oblasti zdravotníctva.

Julian Assange / WikiLeaks /

Assangeov právnik označil obvinenia USA za klamstvá

25.02.2020 19:20

Assange je obvinený zo získavania a zverejňovania tajných informácií a zo zosnovania sprisahania.

Počasie, 26. 2. 2020

Na teplo zabudnite, vracajú sa mínusové teploty

25.02.2020 18:29

Február znovu pripomenie, že je zimný mesiac. Kam až môžu klesnúť teploty a kde?

súd / Prešov /

Dvoch obvinených v kauze výbuchu plynu v Prešove súd neposlal do väzby

25.02.2020 18:25

Ešte v decembri polícia zadržala troch robotníkov, ktorí pred panelákom prerazili plynové potrubie a súd ich poslal do väzby.

modrydrak

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 97468x
Priemerná čítanosť článkov: 2437x

Autor blogu