Založ si blog

Instex – nástroj EÚ a Iránu ako obísť sankcie USA

Po tom, čo Trumpová administratíva vypovedala v roku 2018 jadrovú dohodu s Iránom (JCPOA – podpísanú v roku 2015 Čínou, Ruskom, Francúzskom, Nemeckom a Spojeným kráľovstvom, ako aj Iránom a USA.), uvalili Spojené štáty na Irán novú sériu sankcií. Tie sú výsledkom hlasovania za zákon o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom zákona o sankciách (CAATSA), z roku 2017. Zákon, ktorý zoskupuje sankcie voči Iránu, Rusku a Severnej Kórei, odhlasoval kongres za väčšinovej podpory demokratov a republikánov.

Vďaka týmto sankciám, sa miera inflácie v Iráne, od roku 2018, zvýšila na viac ako 50%. Predaj ropy tvorí hlavný zdroj príjmu do štátneho rozpočtu. A ten od zavedenia sankcií neustále klesá. K najväčším európskym odberateľom iránskej ropy patrili francúzsky Total, talianské Eni a Saras, CEPSA a Repsol Španielsko a grécka Helénska ropa. USA sa však zaviazali potrestať akúkoľvek spoločnosť, ktorá vzdoruje iránskym sankciám a bude s Iránom naďalej obchodovať. Preto sa európske spoločnosti vyjadrili, že nebudú riskovať prípadný konflikt, alebo obmedzenia zo strany USA. Podobný scenár, ako vo Venezuele.

zdroj : vlastné

 

Ale pekne po poriadku. Čím teda Irán ohrozuje USA?

 

Obohatený urán

 Globálny dozor nad jadrovou energiou, ktorý monitoruje dodržiavanie jadrovej dohody, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA), potvrdila 1. júla, že Irán porušil limit obohateného uránu.

Irán oznámil, že obnovil obohatený urán nad koncentráciu 3,67%, konkrétne až o 5%, aby mohol poskytnúť palivo pre elektráreň v Bushehre.

Nízky obohatený urán, ktorý má typicky 3-5% koncentráciu U-235, sa môže použiť na výrobu paliva pre komerčné jadrové elektrárne.

Vysoko obohatený urán má koncentráciu 20% alebo viac a používa sa vo výskumných reaktoroch. Určený urán na výrobu zbraní je obohatený o 90% alebo viac (momentálne ho obohatili o 5%)

Medzinárodní experti na jadrovú energiu tvrdia, že Irán nemá aktívny program pre jadrové zbrane. Odborníci z Asociácie kontroly zbrojenia uvádzajú, že porušenie limitu zásob 300 kg obohateného uránu nepredstavuje riziko šírenia jadrových zbraní. Irán bude potrebovať približne 1050 kg obohateného uránu, aby mohol vyrobiť dostatok materiálu pre výrobu bomby.

Takže, čím ohrozuje Irán s HDP na úrovni Rakúska, Spojené štáty?

Proti vypovedaniu jadrovej dohody s Iránom a proti sankciám, ostro vystupuje Európska únia, ktorá tiež zjavne „nechápe“ hrozbu Iránu a hľadá spôsoby, ako udržať dohody a obchodné transakcie s touto krajinou. Dôvod je prozaický, peniaze. Vzájomný obchod USA-IRÁN sa ráta v miliónoch, zatiaľ čo vzájomný obchod EÚ-IRÁN sa ráta v miliardách. Ten začal po podpise jadrovej dohody v roku 2015 rapídne rásť :

zdroj : vlastné

EÚ vyviezla do Iránu v roku 2017 tovar v hodnote 10,8 miliardy eur. Vývoz EÚ do Iránu predstavuje najmä stroje a dopravné zariadenia (5,5 miliardy EUR, 50,9%), chemikálie (1,9 miliardy EUR, 18,1%) a priemyselný tovar (0,9 EUR). 8,9%).

EÚ doviezla z Iránu v roku 2017 viac ako 10,1 mld. EUR tovaru. Väčšina dovozu z EÚ z Iránu súvisí s energetikou (minerálne palivá predstavujú 8,9 mld. EUR a 88,7% dovozu EÚ z Iránu), po ktorom nasleduje priemyselný tovar (0,6 mld. EUR). 6,4%) a potraviny (0,3 mld. EUR, 3,3%).

Dovoz do EÚ z Iránu sa v roku 2017 zvýšil o 83,9% a vývoz EÚ o 31,5%.

Dovoz aj vývoz začal po zavedení sankcií USA voči Iránu v roku 2018, samozrejme klesať

zdroj : vlastné

Tu prichádza INSTEX

Koncom Júna bolo ohlásené spustenie nového systému podporovaného EÚ s cieľom pomôcť európskym firmám obísť sankcie USA voči Iránu. Systém bol spustený Nemeckom, Francúzskom a Veľkou Britániou. Momentálne systém INSTEX využíva 10 z 28 krajín EÚ a bude dostupný aj pre hospodárske subjekty z tretích krajín.

Irán už v marci zriadil zodpovedajúci finančný mechanizmus. ( dva mesiace po tom, čo Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo [známe ako E3] oznámili plán na vytvorenie INSTEX-u). Iránsky recipročný subjekt, oficiálne známy ako Špeciálny obchodný a finančný inštitút, bol oficiálne zaregistrovaný v apríli ako súkromná spoločnosť so sídlom v Teheráne. Systém sa zatiaľ zameriava na neschválené základné tovary, ako sú humanitárne, lekárske a poľnohospodárske výrobky a má zabrániť nepriaznivým humanitárnym dopadom na iránsky ľud po zavedení sankcií.

INSTEX bude fungovať „zjednodušene na báze vzájomného započítavania“, takže ide o minimalizáciu toku fyzických peňazí cez hranice, dnu a von z Iránu a je založený na rovnakých debetoch a kreditoch na oboch stranách.   Hovorí sa, že tento mechanizmus odstraňuje potrebu medzinárodných platobných systémov, ako je SWIFT. SWIFT sa pod rastúcim tlakom zo strany Washingtonu rozhodol minulý rok v novembri, odstrániť zo svojej siete iránske banky.

Účasť na systéme INSTEX bola ponúknutá okrem iných aj Rusku. To či sa INSTEX bude využívať na transakcie pri predaji ropy je zatiaľ otázne.

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Ako sa to robí I. časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka

03.02.2020

Ako sa to robí I.časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka, ktorý je po podaní tej svojej, stále vo funkcii. Krok č.1 – Zašlete abdikačný list na adresu kancelárie prezidentky a prídete do Prezidentského paláca. Krok č.2 – Podáte pani Prezidentke ruku a odchádzate z funkcie Krok č.3 – Poskytnete médiám [...]

záplavy, povodne, Považská Bystrica

Pri záplavách na Sardínii zahynuli najmenej traja ľudia

28.11.2020 19:16

Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby.

Igor Matovič

Pred domom premiéra sa zišli stovky ľudí, polícia nezasiahla

28.11.2020 18:00

Dav sa krátko po 17. hodine rozišiel.

trieda, škola, učiteľ, žiaci, školstvo

Kedy sa otvoria školy? Matovič chce testy detí aj rodičov

28.11.2020 17:00

Premiér Igor Matovič podmienil návrat žiakov do lavíc pravidelným testovaním učiteľov, detí aj ich rodičov.

Dobytkár polícia

Ku koncu roka požiadalo o ukončenie služobného pomeru 962 policajtov

28.11.2020 16:41

V služobnom pomere je v súčasnosti vyše 22-tisíc policajtov. Obsadenosť sa pohybuje na úrovni 93 percent.