Založ si blog

Danko v Москве

Fascinuje ma hystéria niektorých médií a opozičných politikov vždy, keď sa predseda parlamentu vyberie do Ruska. Nie som volič ani jednej koaličnej strany a o pánovi Dankovi si myslím svoje, ale je pre mňa nepochopiteľné, ako sa jeho oponenti vyjadrujú k zahraničnej politike, kde jediný správny smer letu, je na západ. V žiadnom prípade, nie na východ. Neviem, či je to nedostatočnou politickou vyzretosťou, alebo idú podľa napísaných scenárov, ale nad ich vyjadreniami doslova žasnem. Tieto cesty, nech už si pán Danko hladí ego alebo nie, majú hlavne hospodárky, teda ekonomický zmysel. Prečo nemať dobré vzťahy aj s Ruskom? Rusko sme si zadefinovali ako nepriateľa, aj keď nie sme vo vojnovom stave. To je podľa mňa nonsens. Zase raz chceme byť pápezkejší ako pápež a značkujeme každého, kto sa pozrie východným smerom. Lebo musíme držať spoločnú zahraničnú politiku s našimi partnermi. Tak sa pozrime na nášho najväčšieho partnera Nemecko. Nemecko aj napriek sankciám rozširuje zahraničnú spoluprácu s Ruskom a jeho investície v tejto krajine rastú. Nemecké spoločnosti investovali v Rusku v roku 2018 viac ako tri miliardy eur – najvyššiu hodnotu od finančnej krízy v rokoch 2008-2009. Nemecko-ruský obchod v roku 2018 vzrástol o 8,4% na 61,9 mld. Eur. Nemecký dovoz z Ruska medziročne vzrástol o 14,7% a dosiahol približne 36 miliárd eur. Vývoz do Ruska sa podľa výpočtov Federálneho štatistického úradu zvýšil o 0,6% na 25,9 miliardy eur. V spoločnom projekte plynovodu z Ruska do Nemecka sa plánuje preinvestovať až 9 mld.eur. Nemecká vláda robí všetko preto aby podporila Nemecké firmy a ženie tak ekonomiku hore. Nemecko-ruská komora zahraničného obchodu je zástupcom nemeckých spoločností v Rusku a ruských spoločností v Nemecku. V súčasnosti má 874 členských spoločností, čo z nej robí najväčšie zahraničné obchodné združenie v Rusku. Vyzerá to tak, že Nemcom anexia Krymu vôbec nevadí.

Nemecký export do Ruska. Zdroj : tradeeconomics.com

Prečo spomínam Nemecko? Lebo je to najvýkonnejšia ekonomika Európy a pokiaľ sa chceme niekam posunúť, tak sa musíme učiť od najlepších. My namiesto toho každú snahu o dialóg s Ruskom sabotujeme a zosmiešňujeme. Na jednej stane sa upozorňuje na to, že naša ekonomika je závislá na automobilovom priemysle a je to naša chrbtová kosť, čo je zároveň naša najväčšia slabina. Na druhej strane kritizujeme snahu o posilnenie exportu aj iných komodít. Ale zdá sa, že aspoň niekto má zdravý rozum, lebo náš export rastie a kompetentní si robia svoju prácu, aj napriek bojkotu niektorých politikov a médií. Aj keď, ani zďaleka nedosahuje hodnoty exportu, pred zavedením sankcií. Ale rastie a to je znakom, že je vôľa a tým pádom aj cesta. Podpora zo strany Ministerstva hospodárstva možno nie je ideálna, ale pozitívne je, že obrat zahraničného obchodu SK s RU aj napriek tomu dosiahol 4,843 mld. EUR v roku 2017, čo predstavuje obnovenie rastu oproti roku 2016 o 18,83%. Export Slovenska do Ruska narástol o 7,25%. Potiahli najmä odvetvia – automobily a vozidlá (+13,7%), kotly a stroje (+16,2%), kaučuk a výrobky z neho (+71,8%), prístroje optické a meracie (+45,6%) či nábytok (+73,3%).

Štatistiky sa rôznia, ale pre ilustráciu prikladám graf Slovenského exportu do Ruska. Zdroj : tradingeconomics.com

Podnikateľské rady, ktoré podpísali s Ruskou federáciou memorandá o realizácii projektov v oblasti lokalizácie výroby, zakladania spoločných podnikov, cestovného ruchu, spolupráce na úrovni obchodných či bankových inštitúcii sa snažia robiť maximum. Preto potrebujú podporu a nie hádzanie polien pod nohy. Exportné firmy, sú veľa krát, práve v tých častiach Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť a nižšia životná úroveň. A vďaka exportu dokážu lokálnu ekonomiku držať nad vodou.

Preto si myslím, že vyjadrenia proti týmto cestám sú hlúpe a nevyzreté, nech už je ten Kapitán, aký chce.

Vďaka Igor, vďaka!

26.05.2020

Ďakujem pán premiér, že ste vyhral voľby a zostavil túto vládu. Len vďaka tomu, čo tu zažívame posledné týždne, som si spomenul na starý rockový vypalovák, ktorý sa hrával v našich kluboch. VĎAKA IGOR, VĎAKA !!! :

Keď pseudointelekt požiera zdravý rozum alebo, kto do teba kameňom, ty doňho SCHUTZOM

15.05.2020

Žijeme v úžasnej dobe. V dobe, keď sa nikoho nebojíme a nezastraší nás ani nejaká hybridná vojna. V dobe, keď proti ruským dezinformáciám bojujeme ešte väčšími dezinformáciami a na stránkach mienkotvorného denníka, ktorý bojuje proti fejkňús si môžeme dovoliť uverejňovať podobné fejkňús. Bravó pán Peter Schutz. Máte pravdu, nebojujme proti ruskej [...]

Ako sa to robí I. časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka

03.02.2020

Ako sa to robí I.časť – Ako podať demisiu, alebo návod pre pána Lajčáka, ktorý je po podaní tej svojej, stále vo funkcii. Krok č.1 – Zašlete abdikačný list na adresu kancelárie prezidentky a prídete do Prezidentského paláca. Krok č.2 – Podáte pani Prezidentke ruku a odchádzate z funkcie Krok č.3 – Poskytnete médiám [...]

záplavy, povodne, Považská Bystrica

Pri záplavách na Sardínii zahynuli najmenej traja ľudia

28.11.2020 19:16

Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby.

Igor Matovič

Pred domom premiéra sa zišli stovky ľudí, polícia nezasiahla

28.11.2020 18:00

Dav sa krátko po 17. hodine rozišiel.

trieda, škola, učiteľ, žiaci, školstvo

Kedy sa otvoria školy? Matovič chce testy detí aj rodičov

28.11.2020 17:00

Premiér Igor Matovič podmienil návrat žiakov do lavíc pravidelným testovaním učiteľov, detí aj ich rodičov.

Dobytkár polícia

Ku koncu roka požiadalo o ukončenie služobného pomeru 962 policajtov

28.11.2020 16:41

V služobnom pomere je v súčasnosti vyše 22-tisíc policajtov. Obsadenosť sa pohybuje na úrovni 93 percent.