Založ si blog

Danko v Москве

Fascinuje ma hystéria niektorých médií a opozičných politikov vždy, keď sa predseda parlamentu vyberie do Ruska. Nie som volič ani jednej koaličnej strany a o pánovi Dankovi si myslím svoje, ale je pre mňa nepochopiteľné, ako sa jeho oponenti vyjadrujú k zahraničnej politike, kde jediný správny smer letu, je na západ. V žiadnom prípade, nie na východ. Neviem, či je to nedostatočnou politickou vyzretosťou, alebo idú podľa napísaných scenárov, ale nad ich vyjadreniami doslova žasnem. Tieto cesty, nech už si pán Danko hladí ego alebo nie, majú hlavne hospodárky, teda ekonomický zmysel. Prečo nemať dobré vzťahy aj s Ruskom? Rusko sme si zadefinovali ako nepriateľa, aj keď nie sme vo vojnovom stave. To je podľa mňa nonsens. Zase raz chceme byť pápezkejší ako pápež a značkujeme každého, kto sa pozrie východným smerom. Lebo musíme držať spoločnú zahraničnú politiku s našimi partnermi. Tak sa pozrime na nášho najväčšieho partnera Nemecko. Nemecko aj napriek sankciám rozširuje zahraničnú spoluprácu s Ruskom a jeho investície v tejto krajine rastú. Nemecké spoločnosti investovali v Rusku v roku 2018 viac ako tri miliardy eur – najvyššiu hodnotu od finančnej krízy v rokoch 2008-2009. Nemecko-ruský obchod v roku 2018 vzrástol o 8,4% na 61,9 mld. Eur. Nemecký dovoz z Ruska medziročne vzrástol o 14,7% a dosiahol približne 36 miliárd eur. Vývoz do Ruska sa podľa výpočtov Federálneho štatistického úradu zvýšil o 0,6% na 25,9 miliardy eur. V spoločnom projekte plynovodu z Ruska do Nemecka sa plánuje preinvestovať až 9 mld.eur. Nemecká vláda robí všetko preto aby podporila Nemecké firmy a ženie tak ekonomiku hore. Nemecko-ruská komora zahraničného obchodu je zástupcom nemeckých spoločností v Rusku a ruských spoločností v Nemecku. V súčasnosti má 874 členských spoločností, čo z nej robí najväčšie zahraničné obchodné združenie v Rusku. Vyzerá to tak, že Nemcom anexia Krymu vôbec nevadí.

Nemecký export do Ruska. Zdroj : tradeeconomics.com

Prečo spomínam Nemecko? Lebo je to najvýkonnejšia ekonomika Európy a pokiaľ sa chceme niekam posunúť, tak sa musíme učiť od najlepších. My namiesto toho každú snahu o dialóg s Ruskom sabotujeme a zosmiešňujeme. Na jednej stane sa upozorňuje na to, že naša ekonomika je závislá na automobilovom priemysle a je to naša chrbtová kosť, čo je zároveň naša najväčšia slabina. Na druhej strane kritizujeme snahu o posilnenie exportu aj iných komodít. Ale zdá sa, že aspoň niekto má zdravý rozum, lebo náš export rastie a kompetentní si robia svoju prácu, aj napriek bojkotu niektorých politikov a médií. Aj keď, ani zďaleka nedosahuje hodnoty exportu, pred zavedením sankcií. Ale rastie a to je znakom, že je vôľa a tým pádom aj cesta. Podpora zo strany Ministerstva hospodárstva možno nie je ideálna, ale pozitívne je, že obrat zahraničného obchodu SK s RU aj napriek tomu dosiahol 4,843 mld. EUR v roku 2017, čo predstavuje obnovenie rastu oproti roku 2016 o 18,83%. Export Slovenska do Ruska narástol o 7,25%. Potiahli najmä odvetvia – automobily a vozidlá (+13,7%), kotly a stroje (+16,2%), kaučuk a výrobky z neho (+71,8%), prístroje optické a meracie (+45,6%) či nábytok (+73,3%).

Štatistiky sa rôznia, ale pre ilustráciu prikladám graf Slovenského exportu do Ruska. Zdroj : tradingeconomics.com

Podnikateľské rady, ktoré podpísali s Ruskou federáciou memorandá o realizácii projektov v oblasti lokalizácie výroby, zakladania spoločných podnikov, cestovného ruchu, spolupráce na úrovni obchodných či bankových inštitúcii sa snažia robiť maximum. Preto potrebujú podporu a nie hádzanie polien pod nohy. Exportné firmy, sú veľa krát, práve v tých častiach Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť a nižšia životná úroveň. A vďaka exportu dokážu lokálnu ekonomiku držať nad vodou.

Preto si myslím, že vyjadrenia proti týmto cestám sú hlúpe a nevyzreté, nech už je ten Kapitán, aký chce.

Všetkým čitateľom, blogerkám, blogerom aj redakcii. .. .

20.12.2019

..... prajem krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších, veľa pohody a pekných chvíľ. V novom roku Vám želám veľa inšpirácií, nápadov a veľa dobrých článkov. Ale hlavne viac »

Schizofrénia strany Smer-Istanbulský dohovor

29.11.2019

Národná rada SR dňa 28.11.2019 : Národná rada Slovenskej republiky nesúhlasí s tým, aby bola Slovenská republika prostredníctvom rozhodnutí a opatrení viazaná Istanbulským dohovorom. Toto viac »

50 dňové moratórium alebo keď prídete o zrak, zlepší sa vám sluch

28.11.2019

Poslanci /Smer-SD, SNS, ĽSNS / 80 hlasmi prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a schválili 50-dňové moratórium na predvolebné prieskumy. V praxi to znamená, že prieskumy od 10. januára viac »

Texas, továreň, výbuch

Mestom Houston v Texase otriasol silný výbuch

24.01.2020 14:10

Výbuch bol natoľko silný, že spôsobil rozsiahle škody na domoch a garážach v okolí.

László Sólymos, demisia

Premiér a Béla Bugár sa zhodli, kto povedie ministerstvo životného prostredia, meno však nepovedali

24.01.2020 13:57

Vedenie rezortu by mohol prevziať súčasný minister dopravy Árpád Érsek či minister spravodlivosti Gábor Gál.

Maduro

Maduro pozval na venezuelské parlamentné voľby pozorovateľov z EÚ, OSN a Latinskej Ameriky

24.01.2020 13:29

Dátum volieb nie je zatiaľ presne určený a väčšina venezuelskej opozície sa ešte nerozhodla, či sa zúčastní.

Dušan Kováčik, špeciálny prokurátor

Dušan Kováčik by podľa SaS mal prísť o najvyššiu bezpečnostnú previerku

24.01.2020 13:09

Držiteľ najvyššej bezpečnostnej previerky nemôže podľa SaS prijímať neoprávnené iné platby.

modrydrak

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 90510x
Priemerná čítanosť článkov: 2382x

Autor blogu

Kategórie